הסיבות להרטבת הלילה:

רבים מההורים מבולבלים, ואינם מבינים למה ילדם ממשיך להרטיב בלילה על אף שהוא/היא מביעים רצון להפסיק להרטיב ועושים כל שביכולתם להיגמל. לצערנו, הרבה הורים כועסים על הילד שממשיך להרטיב בלילה, כי הם חושבים שהילד עושה "דווקא" או לא מתאמץ מספיק. חשוב לזכור שהרטבת לילה אינה בשליטתו המודעת של הילד/ה, והוא/היא אינם עושים זאת בכוונה. ישנם מספר גורמים התורמים לבעיית הרטבת הלילה בילדים:

1) תורשה - ידוע כיום כי קיים מרכיב תורשתי להרטבת לילה. אכן, מחקרים סטטיסטיים מראים שאצל אחוז ניכר של ילדים המרטיבים בלילה יש קרוב משפחה בוגר, אחד או יותר, שהרטיב גם הוא בלילה עד גיל מאוחר. הנתונים מראים שאם אחד ההורים הרטיב בלילה, לילד יש סיכוי של קרוב ל-50% להרטיב עד גיל מאוחר. אם שני ההורים הרטיבו בלילה הסיכוי עולה לכ-75%.

2) הפרשה נמוכה של הורמון נוגד השתנה (ADH, Anti-Diuretic Hormone) – הורמון ה-ADH הוא הורמון המופרש בשעות הלילה והוא גורם להפחתה בייצור השתן בשעות אלו. דבר זה מאפשר שינה ללא הפרעה במהלך שעות רבות ללא צורך להתפנות. עם הגיל ובשלות המוח ההורמון מופרש באופן תדיר יותר ובכמות גדולה יותר בשעות הלילה (בעיקר בין השעות 22:00 בלילה ו-6:00 בבוקר). מחקרים מראים שאצל ילדים אשר מרטיבים בלילה הפרשת ההורמון בשעות הלילה היא פחותה. כלומר, חלק מהקושי הוא שלילד/ה המרטיבים יש יותר שתן בשעות הלילה, דבר המוסיף לאתגר. עם זאת, ילדים עם הפרשת הורמון נמוכה בלילה לא בהכרח סובלים מהרטבת לילה, שכן ברגע שהשלפוחית שלהם מלאה הם מתעוררים ומתפנים.

3) שינה עמוקה וקושי בעוררות – לדפוס השינה יש השפעה רבה על הרטבת הלילה, ובעיקר ליכולת היקיצה. כאשר השלפוחית מתמלאת במהלך הלילה היא מעבירה אות (סיגנל) למוח, אשר בתורו עושה אחד משני דברים: א) מעביר מסר לשרירי הסוגרים לסגור את פתח יציאת השתן ביתר שאת, ו/או ב) גורם להתעוררות אשר מאפשרת ללכת לשירותים על-מנת להתרוקן, אך הרבה ילדים שמרטיבים בלילה מתקשים להגיב לסיגנל בשל שינה עמוקה. אכן, הרבה הורים מתלוננים שילדם ישן עמוק ואינו שם לב כלל שהרטיב/ה במהלך הלילה. מחקרים בנושא מראים כי ילדים הסובלים מהרטבת לילה אינם מתעוררים בקלות לגירוי אודיטורי (שמעתי) באופן דומה לילדים שאינם סובלים מהרטבת לילה.