ג. תרגילים לחיזוק שרירי הסוגרים – ניתן לדמות את שלפוחית השתן שלנו לבלון מלא אויר. כפי שאנו מחזיקים בפתח הבלון כדי למנוע בריחת אויר, לשלפוחית ישנם שרירי סוגַר, אשר על ידי כיווצם אנו מונעים את בריחת השתן. חשוב שיהיו לנו שרירי סוגר חזקים כדי שיהיה לנו קל להתאפק, ובמיוחד בלילה כשהשלפוחית מתמלאת. נלמד אתכם תרגיל פשוט אך יעיל המחזק שרירים אלו אותו תעשו עם הילד/ה לפני השינה.

ד. תרגילי התאפקות – נלמד אתכם תרגיל נוסף אותו תעשו פעם בשבוע ורק בשלבים הראשונים של הגמילה. גם תרגיל זה מחזק את שרירי הסוגר, אך בנוסף מגביר את תודעת הילד/ה לתחושת השלפוחית המלאה, ומפתח את יכולת ההתאפקות שלו/ה, וכן את יכולת האגירה של השלפוחית.

ה. דמיון מודרך – כחלק מהטיפול נעשה שימוש בתוכנית טרום-שינה, אשר מסייעת ביותר בהצלחת הטיפול. נלמד אתכם טכניקת דמיון מודרך אשר פותחה במיוחד לילדים הסובלים מהרטבת לילה. שימוש בה תגביר את המוטיבציה ותחושת המסוגלות של הילד/ה להצליח להתגבר על הרטבת הלילה.

הרבה ילדים חשים מבוכה ובושה בשל הרטבת הלילה. חשוב לדעת שלהרטבת לילה יש טיפול פשוט ויעיל. ניתן לטפל בהרטבת לילה החל מגיל ארבע בהסתמך על בשלות רגשית מתאימה של הילד/ה ומוכנות הילד/ה ומשפחתו להחל בפרוייקט הגמילה. מומלץ להחל בטיפול מוקדם ככל הניתן בכדי למנוע את התיסכול, המבוכה ואי הנעימות הנוצרים בשל הרטבת הלילה.

טיפול משולב באמצעות פעמונית 

גישה התנהגותית:

אנו מטפלים בהרטבת לילה שנים רבות ובהצלחה רבה. מניסיוננו למדנו שהטיפול היעיל ביותר כולל שילוב של מספר שיטות. שילוב זה מבטיח את ההצלחה הגבוהה ביותר של הטיפול. הטיפול שלנו כולל:

 

א. טיפול באמצעות פעמונית – הפעמונית היא מכשיר קטן איתו הולך הילד לישון, כשלפני השינה מותקנת הפעמונית על-ידי אחד ההורים בהתאם להנחיות. הפעמונית היא בעצם מכשיר ביופידבק, כלומר, היא נותנת משוב כל פעם כשמתחילה בריחת שתן. בתחילת ההרטבה, ממש עם בריחת הטיפות הראשונות, מופעל מנגנון הגורם לפעמונית לצלצל ולהעיר את הילד/ה. עם השימוש בפעמונית לאורך זמן מה, נעשה קישור בין המצב שבו השלפוחית מלאה והצורך להתעורר וללכת לשירותים, או לחילופין, להפעיל את הסוגרים ולהתאפק עד הבוקר מבלי שיברח שתן.

ב. הוראות שתייה - נדריך אתכם כיצד לשתות ומה לשתות  במשך היום ובמיוחד שעות לפני השינה, כדי למנוע התמלאות השלפוחית בלילה וכן בכדי להימנע ממשקאות/מאכלים משתנים לפני השינה.